Bit, bitfej, bitek, bitfejek

Útmutatás a bitekhez (behajtó csavarbitekhez) és a csavarfejekhez

2020-10-12 10:54:30

Mik azok a bitek (bithegyek), mire valók, milyet válasszunk, mire kell figyelni a csavarozásnál? Mit jelentenek a betűk és a számok a biteknél? Segítünk eligazodni a bitek sokaságában, megpróbálunk választ adni a kérdésekre. 

Bit, bitfej, bitek, bitfejek

Bit

Mielőtt részletesebben szó esne a bitekről, tisztázzuk ebben a környezetben a jelentését. A bit az informatikában elterjedt szakkifejezés, de a hétköznapi életben is van jelentése a szónak - (morzsát) valaminek a kis darabját jelenti. Itt azonban az "ipari" jelentéséről lesz szó. Ebben az értelmezésben (kis) hegyet, fejet jelent, aminek az egyik vége - általában - hatlap keresztmetszetű (a Makitánál 1/4  inch (coll) széles, de léteznek más méretek is más gyártóknál), ami illeszkedik egy csavarhúzóba, csavarhúzó nyélbe, vagy erre a célra kialakított tokmányba, vagy befogható fúróba, csavarbehajtóba. A bit másik vége pedig a csavarok fejében kialakított különféle nyílásokba illeszkedik. Ezeket természetesen szabványok írják le, így a csavarokhoz mindig a megfelelő bitet célszerű használni, hiszen így nem okoz sérülést  a csavarfejen a ki/behajtásra használt szerszám (bit). A bitek hossza változó, a leggyakoribb a Makitánál 25 mm-es, de létezik 50 mm-es is, más gyártóknál ettől eltérő méretekkel is lehet találkozni (70, 90, 100, 110, ... mm).

A  különböző méretű és kialakítású csavarfejekhez megfelelően illeszkedő és megfelelő méretű bithegyet kell választani. A biteket éppen ezért típus és méret jelöléssel is ellátják. A biteknél általában 1-3 betű és egy szám jelöli, hogy pontosan milyen bitről van szó, azaz milyen belső  horony kialakítású csavarfejhez használható. A betűk utalnak a kialakításra (pl.: SL - rés (egyenes), T - Torx), míg a számok a méretre, ami nem feltétlenül hosszmértékben kifejezett érték (pl.: PH0 - ez a legkisebb Phillips kialakítású méretet jelenti, ugyanakkor az SL5 az 5 mm széles lapos csavarhúzó bitet jelöli).

A leggyakrabban használt csavarokhoz a gyártók bitkészleteket állítanak össze különféle (méret, kialakítás, hossz, kiegészítők) bitekkel amelyek közül mindenki az igényeinek, céljainak megfelelően tud választani.

Léteznek bit (hatlap) befogású fúrók is, amelyek nagyon kényelmesen használhatók akár a gyorscserélős bit tokmányokkal is. Természetesen kisebb dugókulcsok is vannak bitbefogással a normál hatlapfejű csavarokhoz.

Csavar

A csavarok, csavar(menet) megjelenése nagyon régi időkre vezethető vissza. Az első században kezdett általánossá válni. A történészek sem tudják megmondani ki találta fel az első csavart. Történelmünk során először csavarokat szőlő- és olivapréseknél használtak. Fém csavarokat és anyákat rögzítésre pedig a 15. században kezdtek el használni az emberek. A tömegtermelés viszont csak a 18. század végén indult el, amikor is többen feltalálták a gyártására alkalmas gépet. Ma már nagyon sokféle csavart gyártanak különböző anyagokhoz (fa, gipszkarton, lemez, műanyag, stb...), többféle anyagból és eltérő felhasználásra a legkülönfélébb csavarfejekkel.

Csavarfej, bit

A csavarok meghúzása szempontjából nagyon lényeges a csavarfej kialakítása. Itt a fejlesztések során idővel azt is figyelembe kellett venni, hogy gépi munkálatoknál is sérülésmentesen, könnyedén lehessen a csavarokat meghúzni/oldani. Így sokan próbálkoztak és sokan szabványosítottak különféle megoldásokat, melyek az ipar különböző területein terjedtek el, de földrajzi eltérések is megfigyelhetők. A csavarfejek geometriájáról (hatlap, félgömb, süllyesztett, stb...) most nem esik szó, elsősorban a meghúzásukhoz szükséges kialakításról lesz szó. Néhány csavarfej és bit a legismertebbek/legelterjedtebbek közül:

Réselt, lapos (SL - slot)

SLA csavarfejen egy rés található, melybe az úgynevezett lapos csavarhúzó illeszkedik. A csavar méretétől függően a rés mérete is változik. Ma már egyre kevésbé használatos egyszerűsége ellenére, mert a gépi automatizált gyártás során olyan csavarfejekre van szükség, amelyek sérülésmentesen csavarhatók be. A leggyakoribb csavarhúzó bitek méreteit mutatja az alábbi táblázat.

Szélesség (mm)
2,0
2,5
3,0
3,5
4,0
4,5
5,0
5,5
6,0/6,5/7,0
8,0
9,0
Vastagság (mm)
0,3-0,4
0,4
0,5
0,5-0,6
0,6-0,8
0,6
0,8
0,8-1,0
1,0-1,2
1,2-1,6
1,4-1,6

Kereszthornyos (PH - Phillips)

PHA nevét az amerikai üzletemberről, Henry Frank Phillipsről kapta. Valójában a szabadalom John P. Thompson nevéhez fűződik. Phillips volt az, aki tovább fejlesztette a keresztfejes csavarok koncepcióját és elfogadtatta az autóipari vállalatokkal. Az egyik első nagy alkalmazója a csavaroknak a GM volt.
A Phillips csavarhúzókon (biteken) a keresztbe illeszkedő "szárnyak" a hegy vége felé haladva enyhén vékonyodnak, így a meghúzáskor fellépő tengelyirányú erő miatt könnyebben kicsúszik a csavarhúzó a csavarfejből. Azért, hogy ne menjen tönkre a szerszám, illetve a csavar, nagyon fontos a megfelelő méretű (PH0 a legkisebb, PH5 a legnagyobb) csavarhúzó(bit) kiválasztása. Mindig érdemes inkább nagyobb méretűtől a kisebb felé haladva kiválasztani a megfelelő méretet.

Kereszthornyos (PZ - Phillips Pozidrive)

PZ

A Phillips Pozidrive bitek két szembetűnő különbséget mutatnak a PH bitekkel összevetve. Az egyik, hogy a négy keresztet alkotó "szárny" nem keskenyedik el a csúcs felé, hanem párhuzamos, a másik pedig, hogy a keresztet alkotó "szárnyak" között még további borda van, ami illeszkedik a csavarfej vastagabb keresztjei közötti bemetszésekbe. Ezen két eltérés szerepe, a stabilabb csavarozás, azaz, hogy ne "ugorjon" ki a csavarhúzó(bit) a csavarfejből. A hétköznapi nyelvben csillagcsavarhúzóként is ismert.

Imbusz (HEX, SW - hatlapú)

HEX

A belső kulcsnyílású hatszögű csavarfejekhez alkalmazott szerszámok imbuszkulcsként vagy imbusz csavarhúzóként ismertek Magyarországon. Különböző régiókban más-más néven ismert. Európában egyes országokban Umbrako kulcsként ismerik egy 1911-ben bejegyzett védjegy alapján, Olaszországban az Egidio Brugola által 1926-ban szabadalmaztatott kulcs Brugola kulcs néven volt ismert. Németországban INBUS, angolszász területeken Allien kulcs néven ismerik. A metrikus szabványban a mérettartományuk 0,7 mm-től 36 mm-ig terjed, nyilván bitek esetén a kisebb méretek (10 mm-ig) fordulnak elő. Számos előnye miatt alkalmazzák. Jól illeszkedik 6 sík felületen a csavarnyílásba, ezáltal a nyomaték átadás jól megvalósítható. Egészen kisméretű csavaroknál is alkalmazható, nem szükséges csavarfej sem. A nehezen hozzáférhető helyeken a szerszámmal a csavar beilleszthető a furatba. Figyelni kell viszont arra, hogy a metrikus és angolszász méretben (inch) gyártott csavarok nyílásai közel lehetnek méretben egymáshoz, és nem megfelelő kulcs használatával a csavar és szerszám is sérülhet! Bútoroknál, kerékpároknál használják előszeretettel.

Lyukas imbusz

lyukas imbusz

A csavarfej kiképzésében a hatszögű nyílásban lévő kis csap kettős szereppel bír. Az egyik, hogy megvezeti a szerszámot, ezáltal stabilabban illeszkedik, nehezebben csúszik ki, kisebb erőt kell kifejteni, másrészt normál imbusz kulccsal nem lehet kicsavarni, ezáltal biztonsági szerepet is játszik. Ezeknek az imbusz biteknek a közepén van egy furat, ami a normál imbusz kulcsoknál nincsen..


Torx (T, TX)

Torx

A Torx lényegesen újabb találmány, mint a fentebb felsorolt megoldások. 1967-ben kezdték el használni az USA-ban. A geometriája egy csillagforma, aminek hat csúcspontja van. Ívelt oldalai révén nagyobb erő átvitelére van lehetőség a csavarfejek és a szerszám sérülése nélkül. Az elektronikai iparban, a háztartási gépeknél terjedt el főleg, de az építőiparban is használatos - ott főként a nagyobb méretek. Mérettartománya: T1, T2, T3, T4, T5, T6, T7, T8, T9, T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40, T45, T50, T55, T60, T70, T80, T90, T100.

Biztonsági Torx (T)

Torx biztonsági

Szokták szabotázsbiztosnak is nevezni. Hasonlóan a biztonsági imbuszhoz a csavarfej mélyedésében ahová a Torx bit illeszkedik van egy csap, ami belemegy a Torx bit furatába, így nehezebben ugrik ki a bit a csavarfejből. Ugyanakkor a "sima" Torx bitek nem használhatók a csavarozásukra.


Tri-Wing (TW)

TriWing

Szintén az újabb, ritkább bitek közé tartozik. A nevéből adódóan három éle, vagy másképpen három szárnya van a bitnek, amivel megtámaszkodik a csavarfejben. Először a repülőgépiparban használták (Pl.: Airbus), de ma már inkább az elektronikai ipar termékeiben fordul elő, például a Nintendo termékeiben. Méretjelölése a TW (előfordulhat egy harmadik betű is) után egy szám jelöli a méretet.

Négyzetes (S - Square)

Robertson

A XX. század elejére datálódik ennek a bitnek az eredete, a kanadai Peter L. Robertson szabadalmaztatta. Európában ritka, nem jellemző az előfordulásuk. Főleg Kanadában terjedt el, ott a mai napig használatos, de előfordul az USA-ban is. Előnye a nagy erő átviteli lehetőség. Méretezése S00-tól indul. Érdekessége, hogy a méreteket színekkel is jelölték.

Egyebek

A fent részletezett biteken/csavarfejeken kívül még nagyon sokféle létezik, a teljesség igény nélkül néhány. A Torx-nak több változata, a LocTec biztonsági csavarfej, aminek érdekessége, hogy a bitjével csak behajtani lehet az ilyen csavarokat, kivenni csak roncsolással (megjegyzendő, hogy többféle is létezik, amelyek kicsavarása nem vagy csak speciális módon lehetséges - ezeket hívják angolul one-way csavaroknak), a "dupla imbusz", (Double-Hex) ami olyan, mint amikor két hatszöget 30°-os elforgatással egymásra helyeznek és egy 12 csúcsból álló csillag lenne,  a Spanner (vagy kígyószem - Snak-Eyes), mint egy kétágú villa, a csavarfej két szélén egy-egy bemélyedésbe illeszkedik, az 5 és 7 pontos (5 Node, 7 Node) biztonsági bit. Stb...

Csavarhúzó

A csavarok behajtására mint fentebb kiderült számtalan csavarhúzóra van/lenne szükség. Ezért gyakori megoldás, hogy csak egy speciális nyél van, amelynek a vége úgy van kialakítva, hogy beleilleszthetők a szabványos bitek, és így könnyedén, a csavarhoz megfelelően kiválasztott bittel elvégezhető a csavarozás. Egyetlen csavarhúzóhoz, csak a megfelelő biteket kell beszerezni. Az ilyen csavarhúzók lehetnek rövidek - a nyél végében van a hatszög kialakítású bitbefogás -, vagy hosszabb szárúak is. Lehet egy kis kompakt csavarhúzó, vagy racsnis csavarhúzó is.

Összefoglalva elmondható, hogy a bit nagyszerű találmány, mivel nem szükséges minden egyes csavartípushoz, csavarméretenként külön csavarhúzó, hanem csupán egyetlen szerszámmal - csavarhúzóval, csavarbehajtóval - a megfelelő bitek segítségével, sok helyet és pénzt megtakarítva végezhető el a csavarozás. Hab a tortán, ha vannak kiegészítőink is, mint például a gyorsoldású bittartó, vagy a racsnis csavarhúzó, netán szükség szerint átalakító adapterek.

 

Makita tudástár

Makita akkumulátorok

Jelölések, rendszerek, töltők

Makita damil választék

A tökéletes munkához

Multi gépek és tartozékok

Amit csak tudni szeretnél a multi szerszámokról

Makita felsőmaró kések táblázata

Áttekintés

Makita fúró-, vésőszárak

Amit tudni érdemes a fúrókról, vésőszárakról

Makita fűnyíró kések táblázata

Ha cserélni kell

Garancia

2021. januártól változnak a garanciális szabályok

Gyémánttárcsák

Amit tudni érdemes a Makita gyémánttárcsákról

Makita szénkefe táblázat

Segítség az alkatrész beszerzésben

Bit, bitfej, bitek, bitfejek

Útmutatás a bitekhez (behajtó csavarbitekhez) és a csavarfejekhez

Makita fűrészlánc táblázat

Segítség a fűrészlánc választáshoz

Makita rövidítések jelentése

Iránytű a piktogramokhoz

Melyik betű mit jelent?

Iránytű a Makita jelölésekhez

Makita porszívó összehasonlító táblázat

Hogy könnyebb legyen a választás

Makita akku táblázat

Akkumulátor kapacitás, töltés, kompatibilitás

Mik azok a porosztályok

Hogy könnyebb legyen a porszívó választás

Makita damil útmutató

A tökéletes választáshoz

Mit jelent a ReadyStart indítási rendszer

3Cut és 4Cut vágástechnológia

Avagy mit tud a fűnyíró

Fűnyíró, fűnyírás - hasznos tanácsok

DXT - Mély és Pontos vágás

Gyepszellőztetés

Benzinmotoros láncfűrész - de melyiket?

Környezetkímélő Makita mini 4 ütemű motorok

Olajokról bővebben

Fűrészláncokról

Power Match

Technikai újdonságok